UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Boya Renkleri
  4. »
  5. İç Cephe Boya Renkleri Nelerdir?

İç Cephe Boya Renkleri Nelerdir?

Editör Editör -
61 0
ic-cephe-boya-renkleri

Evin, ofisin ve benzeri yerlerin iç cephe boya renkleri ile boyanması işleminde deneyim önemlidir. İç cepheye özel boyalarda renk tercihinin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Her zaman için ev eşyası ve parke rengi hesap edilerek renk tercihinin yapılması gerekiyor.

Silikonlu boyalar iç cephe için çok uygundur. Senelerce renk özelliğini kaybetmeyen kaliteli silikonlu iç cephe boyaları silinebilir özelliklere sahiptir. İç cephe için tercih edilen renkler mobilya, perde, halı ve dolap rengi ile takım olmalıdır.

İç Cephe Boyama Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Boya yapılacak yerin temiz olması gerekir. Parlak yerler zımparalanmalıdır ve çökük yerler doldurulmalıdır. Kırık ve çatlak yerler özel macun ile doldurulmalıdır. Daha sonra zımpara işlemi yapılmalı ve duvar düz hale getirilmelidir. Priz ve benzeri yerler kapatılmalı ve boya işlemi esnasında boyanın bulaşmamasına özen gösterilmelidir.

Boya yapılacak yerin temiz olması önemlidir. Ayrıca iç cephe boya renkleri tercihinde dikkat edilmesi gereken ilk konu renktir. Renk değişikliği yapılacaksa öncelikle ucuz marka bir boya astar olarak atılmalıdır. Daha sonra silikonlu kaliteli boya atılarak kapatma işlemi yapılmalıdır.

İç cephe boyama işleminde aynı renkle boyamak maliyeti düşürecektir. Kapatacak bir renk kullanmak kısa sürede boyama işleminin gerçekleşmesini sağlar. İç cephe boya renkleri değişikliğinde iki kat boya vurulacağından boya işlemi daha uzun sürer.

İç Cephe Boyama Nasıl Yapılır?

ic-cephe-boya-renkleri
İç cephe boya renkleri

Boya işlemi öncesi hazırlıkların tamamlanmasının ardından boya işlemine geçilir. Sentetik rulo boya işleminde önemlidir. İz bırakmak ve daha düz bir boyama işlemi gerçekleştirir. Desenli boyama yapmak isteyenler özel desen rulosu temin edebilir. İç cephe boya renkleri dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Boya işleminde zemin, prizler, kapılar, kapı tokmakları ve pencereler kağıt ile kapatılmalıdır. Ayrıca boya işlemi esnasında bulaşan boyanın temizlenmesi için ıslak bir bez hazır olmalıdır. Bu şekilde boya sonrası temizlik işleminiz daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Boyanın kuruduktan sonra temizlenmesi zordur. Bu sebeple boya kurumadan ıslak bezle silinmelidir.

İç Cephe Boya Renkleri Nelerdir?

ic-cephe-boya-renkleri

İç cephe için tercih edilen renkler genellikle açık renklerdir. Gül kurusu, bej, gri, pudra, fıstık yeşili ve mavi renklerin açık tonları iç mekanlar için tercih edilmektedir. İç mekanlar için koyu renkli iç cephe boya renkleri kapalı gösterir. Açık tonlar içeriyi açar ve daha ferah hale getirir. Duvar boyası renkleri arasında tercih yaparken ev eşyası ve evin diğer bölümleri incelenmelidir.

İç Cephe Boyamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Renk tercihinin yapılmasının ardından boyama işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar göz önüne alınmalıdır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus boya markasıdır. Kaliteli bir boya tercih edilmelidir. Zemin, priz, kapı ve pencere için kapatma işlemi yapılmalıdır. Boyama esnasında bu bölümlere boya bulaşmamalıdır. Aksi halde çirkin bir görüntü oluşacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir