UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Boya Ustası
  4. »
  5. Pencere Çerçeve Boyası İle Pencerelerinizi Canlandırın

Pencere Çerçeve Boyası İle Pencerelerinizi Canlandırın

Editör Editör -
49 0
pencere-cerceve-boyasi

Pencere çerçeve boyasının nasıl kullanılacağını öğrenin ve dekorasyonunuzu bir adım öteye taşıyın. Bunun için dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar söz konusudur. Bu unsurların her birini atlamadan gerçekleştirmeniz faydanıza olacaktır.

Dekorasyonun en önemli parçalarından biri de pencere çerçeveleridir. Pencere çerçevelerinin dekorasyona uygun olacak şekilde boyanması ortamın havasını değiştirecek eylemler arasında yer almaktadır.

Hava Durumunu Dikkate Alın

Pencere çerçevelerini boyamak istediğiniz takdirde hava durumunu dikkate almanız gerekmektedir. Zira tozlu veya yağışlı havalar çerçeveleri boyarken istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Yağışlı havalarda boyanın kuruması zorlaşacak ve bozulmalar söz konusu olacaktır.

Erken Saatlerde Boyamaya Başlayın

Pencere çerçevelerini boyamak için en uygun saatler sabah vakitlerine denk gelmektedir. Zira kuruma işlemi biraz zaman alabilir. Erken saatlerde yapılan boyalar daha kolay kuruyabilecek ortamın havalanması için daha doğru olacaktır.

Kilit ve Kolları Sökün

Pencere çerçevelerini boyamak için öncelikle hazırlık aşamalarına dikkat etmelisiniz. Boyaya uygun olması adına kilitleri ve kolları sökmek işinizi kolaylaştırabilir. Eğer kavlayan boyalar varsa zımpara işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Boyanın daha iyi tutunabilmesini sağlamak adına bu detayda göz ardı edilemez öneme sahiptir.

Boyacı Bandı Kullanın

Pencere çerçevesini boyarken camların boya olması sonrasında temizlik açısından istenmeyen bir durum haline gelebilmektedir. Bunu önlemek adına ise boyacı bandı kullanmak doğru olacaktır. Üstelik boya bariyeri temiz çalışma imkanı sunarken boyanın daha iyi bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır.

Astar Uygulayın

Pencere çerçevesi boyamak için gerekli zeminin oluşması adına boyadan önce astar uygulamanız daha kalıcı sonuçlar sunacaktır. Üstelik rengin daha kusursuz bir şekilde elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Beş kolay adımda mutfak boyama yazımızda bahsettiğimiz teknikleri uygulayabilir ve daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Cam Ayraçları

Pencere çerçeve boyası yaparken cam ayraçlarına öncelik vermeniz gerekmektedir. Yatak parçaları boyayarak başlarsanız dikey kısımları boyarken fırça darbesi görünümünün önüne geçmeyi başarabilirsiniz.

Rayları Boyayın

pencere-cerceve-boyasi
Pencere Çerçeve Boyası

Pencerede yer alan cam ayraçlarından sonra ray adı verilen pencere pervazlarının alt ve üst kısmındaki çerçeveleri boyayın. Pencere çerçeve boyası bu sayede çoğunlukla tamamlanmış olacaktır. Çerçeve ve cam arasında boşluk kalabileceğini unutmamalı ve bir miktar fazla boya kullanmalısınız. Aynı zamanda bu işlem sızdırmazlık için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Katlar Arası Boyanın Kurumasını Bekleyin

Pencere çerçeve boyası eksik olmaması adına boyanın yeterli ölçüde satın alınması gerekmektedir. Satın alma işleminde eğer iki kat boya kullanılacaksa bunun göz önünde bulundurulması zaman kaybının önüne geçmeyi sağlayacaktır. 2 kat boya uygulanacaksa aralarda boyanın kuruması adına zaman tanımak gerekmektedir.

Kolları Takın

Boya işlemi tamamlandıktan sonra ortamı havalandırmalı ve pencereleri açık bırakmalısınız. Pencerelerin boyasının kurumuş olduğundan emin olduktan sonra kilit ve kolları takabilirsiniz. Bu işlem mutlaka kuruduktan sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde boyada izler kalabilir ve istenmeyen görünüm oluşabilir.

Eğer boyacı bandı (Maskeleme kâğıdı) kullandıysanız bunları çıkarabilirsiniz ve bulaşan boyaları temizleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir