UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Duvar Boyası
  4. »
  5. Duvar Boyası Renkleri Nelerdir?

Duvar Boyası Renkleri Nelerdir?

Editör Editör -
84 0
duvar-boyasi-renkleri

Dekorasyon dünyasında trend olan duvar boyası renkleri değişkenlik gösterir. 2022 yılında trend olan renkler gri ve tonları, beyaz ve tonları, bej renk ve tonlarıdır. Duvar renkleri kategorisinde binlerce ton çeşidi bulunur.

Bu kategoride renk seçeneği iç cephe ve dış cephe olmak üzere iki sınıfta değerlendiriliyor. Dış cepheye özel boyalar olumsuz hava koşullarına karşı daha dayanıklıdır. İç cephe boyaları ise silinebilir özelliklere sahiptir.

Dış Cephe Duvar Renkleri

Dış cepheye özel üretilen boyalar daha çok koyu renklerden oluşmaktadır. Koyu bej, gri, vişne çürüğü, turuncu ve açık mavi renkler popülerdir. Dış cephede söve kısımlar ve çıkıntılar farklı renklere boyanmaktadır. İki renk uyumu dış cephe boyama işlemlerinde öne çıkmaktadır.

Duvar boyası renkleri uyumlu özelliklere sahiptir. Renklendirme işleminde boyacılar özel bir makine kullanır. Bu makineler bilgisayarlıdır ve istenilen tonda boya karıştırabilir.

Dış cephe boyama işlemlerinde iki renk uyumu şu şekildedir:

  • Koyu gri- beyaz renk
  • Hardal sarısı-beyaz
  • Vişne çürüğü-gri
  • Ahşap rengi-beyaz
duvar-boyasi-renkleri
Duvar boyası renkleri

Bu iki renk uygulamasında daha fazla renk seçeneği değerlendirilebilir. Dış cephe kategorisinde Akasya, klasik lila, pembe, somon, şeftali, açelya, lal, taba, truva, karahayıt, Aspendos, petra, top kapı, tuğla, bej, kiremit, lodikya, göreme,  lavanta, gül kurusu ve bal köpüğü gibi renk seçenekleri tercih edilmektedir.  Duvar boyası renkleri iç ve dış mekana göre farklılık göstermektedir. Bej, yeşil, mavi ve pembe tonları da tercih ediliyor.

İç Cephe Boya Renkleri

Dış cepheye nazaran iç cephe boyama işlemleri daha ayrıntılıdır ve dekorasyon uyumu ön plandadır. Halı, koltuk, kilim, perde ve diğer eşyalar ile uyumlu renk tercihinin yapılması dekorasyon açısından önemlidir. Mobilya, halı ve perdenin rengine uygun renkler görsel açıdan estetik bir görünüm oluşturacaktır.

Silikonlu, mat veya parlak özelliklere sahip iç cephe boya renkleri dışında kolay silinebilir özelliklere sahiptir. Rutubet oluşumunu engelleyen özel formülün yanı sıra nefes alan bu boyalar dökülme yapmaz.

Badem, deniz kumu, fıstık yeşili, vanilya, pamuk şeker, sakız, şeftali, kese kağıdı, kum beji, koyu fil dişi, kekik, ıslak kumsal, çakıl, tomurcuk, portakal çiçeği, gül kurusu, yaban gülü, erguvan bahçesi, elma kırmızısı, bambu, limon bahçesi, menekşe, lavanta, kalker ve bahar gibi tonlar en favori duvar boyası renkleri tercih edilmektedir.

En çok tercih edilen bir diğer iç cephe boyaları arasında açık gri duvar boyası yer almaktadır. Bu konuda hazırladığımız yazımıza https://ustaboya.net/acik-gri-duvar-boyasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon Çalışmaları İle Uyumlu Renkler

duvar-boyasi-renkleri

İç dekor çalışmalarında renk uyumu önemlidir. Boyacılar özel bilgisayarlı makinelerde ton ayarlaması yapabilmektedir. İstenen tonda boya karıştırabilen bu makineler, evin iç dekor rengi ile uyumlu özel renk oluşturabilmektedir.

Duvar rengi belirleme işleminde evdeki mobilya, perde ve halı renk özelliği önemlidir. Ev dekorunun başarılı bir şekilde oluşturulabilmesi için uyumlu renklerin tercih edilmesi önemlidir. Renk ton seçiminde doğru tercih yapılması durumunda güzel bir dekor oluşturulabilir.

Duvar rengi nasıl seçilir hala tereddüt ediyorsanız size tavsiye edebileceğimiz bir diğer içerik: https://antikdekormobilya.com/duvar-rengi-nasil-secilir/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir