UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Boya Ustası
  4. »
  5. Boya Ustası Ne Yapar?

Boya Ustası Ne Yapar?

Editör Editör -
34 0
boya-ustasi-ne-yapar

Boya ustası ne yapar? İç ve dış cephe boyama işi yapar. Ahşap kapı boyası ve demir kapı/pencere boyar. Boyama işleminde boya ve işçilik hesaplanır. Ayrıca boyanan yüzeyin genişliği de dikkate alınır.

Çıraklık, kalfalık ve ustalık devreleri bu meslekte önemlidir. Çıraklık devresinde boyacılar genellikle inşaat işlerine adapte olurlar.

Kaba ve ustalık istemeyen yerler çıraklar tarafından boyanır. Çırağın eli alıştığı zaman kalfa olur ve bu aşamadan sonra ustalarla birlikte boya yapmaya başlar. Kırmalar ve köşeler ustalar tarafından yapılırken kaba yerler kalfalar tarafından boyanır.

İnşaatlarda dış cephe ve iç cephe boya işleri ustalar tarafından yapılır. Boyacılar duvarı olan bütün mekanlar için boyama işlemi gerçekleştirir. Ayrıca kapı, pencere ve ahşap doğramalar yağlı boya ile boyacılar tarafından boyanır. Demir kapılar ve alüminyum bölümler ustalar tarafından boyanmaktadır.

Boya Ustası İçin Diploma Gerekir Mi?

boya-ustasi-ne-yapar
Boya ustası ne yapar

Dış cephe veya iç cephe boyama işlemlerinde hizmet veren boyacıların diplomaya ihtiyacı yoktur. Resmi kurumlarda veya yurt dışında çalışmak isteyenler sertifika almalıdır. Bunun dışında uzun yıllar çalışan ve bu konuda deneyime sahip olan kişiler boyacı olabilir. Boya ustası ne yapar? Her türlü iç ve dış cephe boyama işi yapar.

Boya Ustası Fiyatlandırma İşlemi

Bu mesleğin en önemli avantajı kazancıdır. Bu gün inşaat sektöründe ve dekorasyon sektöründe boyacılar mekânsal farklılığı göz önüne alarak fiyat belirlemektedir.

Ev, müstakil ev, villa, resmi kurum ve apartman işleri farklı fiyatlandırılır. Malzeme artı işçilik gibi masrafları hesaplayan boyacılar metrekare hesabı yapar. 2 artı 1 veya 3 artı 1 daire boyama işlemleri dairenin genişliğine göre değişiklik göstermektedir.

Boya Ustası Nerede Çalışır?

boya-ustasi-ne-yapar

Sıfır inşaat işlerinde komple boyama işlemi yapan ustalar tadilat işlerinde de hizmet vermektedir. Boya ustası ne yapar? Bir yerin boyası değişecekse veya yeni bir boya vurulacaksa bu durumda usta çağrılır. Usta boyanacak yüzeyin genişliğine ve kırma sayısına göre fiyat verir.

Boyacılar dış cephe çalışmalarında binanın dış kısmına iskele kurar. Bu iskele üzerinde binanın dış bölümünü boyar. İç cephe boyama işlemlerinde iskele kurulmaz sadece iki yana açılan merdiven kullanılır. Uzun saplı özel tasarımlı boyacı fırçaları, özellikle ulaşılması zor noktaların boyanmasında etkilidir.

Boya Ustası Kazancı Nasıldır?

Bu meslekte yevmiye usulü çalışan boyacıların yanı sıra anlaşmalı çalışan boyacılarda hizmet vermektedir. İnşaat halindeki binanın bütün boya işlerini sözleşmeli bir şekilde alan boyacılar, sözleşmede söz verilen tarihte iş teslimatı yapar. Boya ustası ne yapar? Daire sayısı ve dairelerin genişliğine göre özel boyama tekniği uygular.

İş alabilen ustalar inşaat firmaları ile anlaşarak fiyat belirler. Yevmiyeli çalışan ustalar ise günlük çalışır ve günlük yevmiyesini alır. İnşaat şirketlerinde çalışanlar maaş usulü ile sigortalı bir şekilde çalışır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir