UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon Fikirleri
  4. »
  5. Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Editör Editör -
37 0
fayans-boyama

Fayans boyama son zamanlarda fayans yenileme işleminde tercih edilen yöntemlerden biri haline geldi. Yapı dünyasında maliyetlerin artması ile birlikte fayans yenileme işlemleri de maliyetli hale geldi. Özel boyama yöntemleri ile birlikte fayansların estetik yapısı mükemmel hale gelmiştir.

Özellikle mutfak ve banyo için fayanslar çok önemlidir. Evin daha lüks ve konforlu görünmesinde fayanslar önemlidir. Bu önemli dekorun boyası solduğunda veya solmaya başladığında değişim söz konusu olur. Fayansların değişimi konusunda alternatif olan boyama işlemleri son zamanlarda tercih edilen seçeneklerden biri haline geldi.

Fayans Boyama İşleminde Önce Ne Yapılır?

Banyo veya mutfak gibi yerler için fayanslar estetik görünüm konusunda önemlidir. Fayans boyama işlemi öncesinde fayanslar yerinde incelenir. Kırık, çökük ve benzeri yerler doldurulur ve düzleştirilir. Doldurma işlemi sonrasında zımpara çekilir. Fayansın yüzeyi düz ve pürüzsüz olmalıdır. Beton veya alçıpan kalıntısı varsa temizlenmelidir. Aksi halde boya istenilen estetik görüntüye ulaşamaz.

Fayansın üzerindeki lekeler mümkün olduğunda çıkarılır ve fayansın üzeri daha temiz hale getirilir. Daha sonra en uygun renge boyama işlemi yapılır. Zeminin temizlenmesi, zımparalanması ve kırıkların doldurulması maksimum kalitede boyama seçeneği sunar.

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

fayans-boyama

Fayanslara özel üretilen boyalar oldukça sağlamdır ve serttir. Bu nedenle mümkün olduğunda temiz bir şekilde boyanmalıdır. Her zaman için ıslak bir bez hazırda bulunmalıdır ve yanlış bir yere boya bulaşınca hemen temizlenmelidir. Priz gibi boyanmaması gereken yerler kağıt yapıştırıcı ile kapatılmalıdır. Boyamada dikkat edilmesi gereken husus aksesuarların temiz kalması ve kırmaların dikkatli bir şekilde boyanmasıdır.

Fayanslar tek renk boyanabileceği gibi iki renkli boyanabilir. Siyah ve beyaz uygulaması en çok tercih edilen fayans boyama seçeneğidir. Kapı, duvar ve diğer bölümlerin rengine uygun bir renk seçilirse daha estetik bir görünüm elde edilebilir.

Fayans Boyamanın Avantajı Nedir?

Bu kategoride en büyük avantaj maliyet konusudur. Fayansların yenilenmesi çok maliyetlidir ancak boyama işlemi daha ekonomiktir. Boyama işlemini için usta olmaya da gerek yoktur. Eli fırça tutan birisi de fayansları boyayabilir. Profesyonel bir fayans boyama isteyenler boyacı ustası ile anlaşabilir. Her iki durumda da fayansların boyanması oldukça ekonomiktir.

Fayans Boyama Nereye Uygulanır?

fayans-boyama
fayans boyama

Özel üretim olan bu boyalar fayans yüzeyine özel olarak üretilmiştir. Darbe veya sürtünme gibi durumlarda bu boya görsel özelliğini kaybetmez. Temizlik maddeleri ile temizlenebilir ve suyla yıkanabilir.

Suya ve neme dayanıklı olması nedeniyle banyo fayanslarına uygulanabilen bu boyalar uzun ömürlüdür. Banyonun dolap ve diğer bölümleri ile uyumlu özel fayans boyama renginin tercih edilmesi durumunda banyo çok daha şık bir görüntüye sahip olabilir.

Mutfak dolapları ve zemin ile uyumlu bir renk tercih edilerek fayanslar boyanabilir. Kısacası fayansın olduğu her yerde bu fayansa özel boyalar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir