UstaBoya.net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dekorasyon Fikirleri
 4. »
 5. Ahşap Kapı Boyası ve Özellikleri

Ahşap Kapı Boyası ve Özellikleri

Editör Editör -
52 0
ahsap-kapi-boyasi

Ahşap kapı boyası işlemi, ev, iş yeri, depo, ofis ve benzeri bütün mekanların estetik yapısını güzelleştiren bir işlemdir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Boyama işleminin yapılacağı zeminin genel özellikleri dikkate alınmalıdır. Ahşap kapı boyası tercihinin doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Amerikan panel kapılara özel üretilen boyalar, şu an için piyasada en çok kullanılan boyalardır. Bu boyalar eski ahşap kapı ve pencereler için de kullanılabilir. 0,75, 2.5, 3, 5, 10 ve 12 litre kategorisinde üretilir.

Ahşap Kapı Boyası Tercihi

Estetik açıdan boyanın uyumlu olması gerekir ve renk tercihinin doğru bir şekilde yapılması estetik görünümü daha güzel hale getirecektir. Ahşap kapı boyası işleminde ilk aşamada renk tercihinin doğru yapılması gerekir. Tavan ve duvar rengi ile uyumlu olan bir rengin tercih edilmesi evin estetik görünümü daha güzel hale getirecektir.

Amerikan panel kapı boyama işleminde renk tercihinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri mobilya, perde ve halı renginin hesap edilmesidir. Özellikle mobilyanın rengi ile uyumlu kapı ve pencere daha estetik görünecektir.

Ahşap görünümlü pvc pencereli bir evde kapı kahverengiye boyanmalıdır. Mobilya satın alınmadıysa kapı, pencere, duvar ve tavan rengi ile uyumlu bir renk tercih edilmelidir. Bu şekilde daha estetik bir görünüm elde edilir. Ahşap kapı boyası kaliteli olursa boya işlemi de kaliteli olur.

Ahşap Kapı Nasıl Boyanır?

ahsap-kapi-boyasi
Ahşap kapı boyası

Duvar boyasından çok farklı olan ahşap kapı boyası ‘yağlı boya’ şeklinde tanımlanır. Kapı, pencere ve balkon demiri boyama işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken husus ahşap kapı boyası tercihinin doğru bir şekilde yapılmasıdır.

Ahşap kapı boyama işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle ahşap yüzey zımpara ile düzleştirilmelidir. Pürüzsüz bir yüzeyde ahşap boyası parlar ve daha estetik bir görünüme sahip olur.
 • Daha sonra zemindeki çukurlar ahşap macunu ile doldurulur. Spatula ile düzleştirilir ve tekrar zımpara yapılır.
 • Zemin kaplaması  kirli ise temizlenir. Ayrıca zemindeki kirler temizlenerek boyaya uygun hale getirilir.
 • Menteşe, kulp ve kilit bölümü mümkünse çıkarılır. Bu bölümler yerinden çıkmıyorsa bu durumda üzeri kapatılır. Ahşap kapı boyası ile boyama işlemi esnasında bu bölümlere boya bulaşırsa hemen silinmelidir.
 • Kapının altına boya geçirmeyen kağıt veya bez serilmelidir. Zemine boyanın bulaşması ve silinmemesi durumunda temizleme işlemi zorlaşacaktır.
 • Boya yaparken maske kullanılmalıdır. Boyadaki kimyasal maddeler üst solunum yolu için zararlıdır.
 • Boya yapılacak mekanda bulunan kapı ve pencereler açık olmalıdır. Boyadaki tiner sağlık açısından zararlıdır.

Boya işlemi öncesi eldiven ve boya elbisesi tedarik edilmelidir. Ayrıca fazladan 0.5 veya 1 litre tiner hazır bulundurulmalıdır. Ahşap kapı boyası boyama işlemi esnasında damlayan veya dökülen yerler tiner ile kurumadan silinmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir