UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon Fikirleri
  4. »
  5. Beş Kolay Adımda Mutfak Boyama

Beş Kolay Adımda Mutfak Boyama

Editör Editör -
42 0
bes-kolay-adimda-mutfak-boyama

Mutfağınızda dekorasyon farklılıkları istiyorsanız ve eski görünümünden sıkıldıysanız beş kolay adımda mutfak boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken birtakım adımlar söz konusudur.

Dolapları Boşaltın

Eğer mutfak dolaplarında boyama işlemi gerçekleştirecekseniz dolabı boşalmanız gerekmektedir. Aksi halde boyama işlemini gerçekleştiremezseniz. Ortalıkta yer alan ve boyama esnasında size engel olacak olan aksesuarları da alandan uzaklaştırmanız rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır.

Mutfak boyama işlemi öncesinde çıkaramadığınız eşyaları bir alana toplayarak mobilya örtüsü kullanabilirsiniz.

Temizlemeden Boyaya Başlamayın

Beş kolay adımda mutfak boyama için alanı temizlemeniz boyanın rahat tutunmasını sağlayacak ve kötü görünümün önüne geçecektir. Toz ve su gibi kalıntılar boya görünümünü bozacaktır.

Temizleme işleminden önce dolaplarda pürüzler söz konusu ise ve vernik bulunuyorsa zımparalama işlemini gerçekleştirmeniz gerekebilir. Bunlardan sonra temizleme yaparsanız daha kolay ve kısa sürede işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dolapları Boyamadan Zemin Boyama İşlemine Geçmeyin

Mutfak boyama esnasında mutfak dolaplarını boyamak istiyorsanız önceliğiniz dolaplar olmalıdır. Zira dolapları boyarken zemine boya bulaşması söz konusu olabilir.

Mutfak dolaplarının kulplarını söktükten sonra astar uygulayabilir ve kurumasından sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Eğer mutfak dolaplarınız çıkıyorsa önce dolapları çıkarabilir ve boyamayı bu şekilde daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.

Duvar Boyasını Mutfak Dolaplarına Uygun Seçin

Beş Kolay Adımda Mutfak Boyama işleminden sonra duvarlara geçebilirsiniz. Duvar boyası seçiminde mutfak dolabı boyama için dolabın renklerine uyum sağlamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dolapları sökemiyorsanız bantlardan yardım alabilirsiniz bu şekilde dolapların boya olmasının önüne geçebilirsiniz. Duvarları boyarken ise öncelikle astar uygulamanız doğru olacaktır. Boyanın kapatıcılık oranını artıracak ve rengi daha iyi yansıtacaktır.

Beş Kolay Adımda Mutfak Boyama İçin Fayans Boyası

bes-kolay-adimda-mutfak-boyama
Beş Kolay Adımda Mutfak Boyama

Mutfak boyası yapılırken fayanslarınızda da değişiklikler istiyorsanız buna özel üretilen fayans boyaları tercih etmelisiniz. Fayans boyaları biraz daha geç kuruyan boya türleridir. Buna uygun fırça seçimi ise oldukça önemlidir.

Fayans boyalarını gerçekleştireceğiniz ortamda bir süre bulunmamanız boyanın kuruması için oldukça önemlidir. Aksi takdirde tüm yapılan işlem boşa gidecektir. Fayans boyası uygulamasından sonra buna özel üretilen verniklerden yardım alınabilir. Bu şekilde daha parlak bir zemin oluşturabilir ve suya dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Beş Kolay Adımda Mutfak Boyama İçin Renk Seçimi

Mutfak boyama işlemi için kullanacağınız renklerin birbirine uygun olması estetik görünüm açısından önem arz etmektedir. Boya renkleri seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer olgu ise mutfağın alanıdır. Küçük mutfaklar için daha geniş görünüm elde edilmesi ferah bir ortam sağlanması açısından önemlidir.

Açık ve ışığı yansıtan renkler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Eğer geniş mutfaklarınız varsa renk seçimleriniz çok daha kolay olacaktır. Zira ortamı geniş gösterme gibi bir derdiniz olmayacaktır.

Koyu gri, su yeşili, koyu yeşil gibi renkleri mutfağınızın dolaplarına uygulayabilirsiniz. Zemini ise buna uygun olacak şekilde tercih etmelisiniz. Ortamın aşırı karanlık olması kasvetli bir görünüm oluşturabilir.

Dekoratif bir görüntü elde etmeniz için gereken tek şey ise dekoratif boya çeşitleridir. Peki, dekoratif boya hakkında neler biliyorsunuz? Gelin, buradan inceleyelim: Dekoratif Boya Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir