UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon Fikirleri
  4. »
  5. Monokrom Etkisi Nasıl Elde Edilir?

Monokrom Etkisi Nasıl Elde Edilir?

Editör Editör -
35 0
monokrom-etkisi

Pek çok kişi dekorasyonlarında monokrom etkisi elde etmenin sadece siyah ve beyaz tonları ile mümkün olduğunu düşünmektedir. Oysa bunun farklı yolları da bulunmaktadır. Kişiler ortamın daha renkli olmasını istiyorsa ‘Monokrom etkisi nasıl elde edilir’ sorusunu araştırmaya koyulabilir. Bunun için farklı renk tonlarından faydalanarak daha yumuşak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Beyaz ve Kahverenginin Uyumu

Monokrom etkisi elde etmek istiyor fakat alanlarınızın daha yumuşak, aydınlık renklerden oluşmasını istiyorsanız kahverengi ve beyazın mükemmel uyumundan faydalanabilirsiniz. Bunu duvar boyaları sayesinde elde edebileceğiniz gibi aksesuarlar ile de mümkün kılabilirsiniz.

Pudra, Bronz ve Beyaz

Monokrom etkisi her ne kadar zıt renklerden elde ediliyor olsa da renklerin açık ve koyu tonlarından faydalanabilirsiniz. Araya beyaz dahil ederek mükemmel dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Beyaz genel anlamda monokrom etkisi için en iyi sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Koyu ve Açık Gri

Dekorasyondan monokrom etkisi yakalayabileceğiniz bir diğer renk tonlar koyu ve açık gri olabilir. Son dönemlerde popüler olan bu renkler dekorasyonda da harikalar ortaya koymanıza yardımcı olabilir.

Duvar boyası olarak açık gri kullandığınız takdirde mobilya ve aksesuarlarınız daha dikkat çekici olacak ve ön plana çıkacaktır. Bu sebeple mobilya seçimi yaparken bunu göz önünde bulundurmanız sizlerin faydasına olacaktır.

Koyu Gri Ve Toprak Tonları

Aslında adını resim sanatında kullanılmakta olan bir yöntemden alan monokrom etkisi tek bir rengin farklı tonlarının bir arada bulunmasıdır. Bunun için temelde koyulaştırma ve renk açma amacı ile siyah ile beyaz renkler tercih edilmektedir.

Koyu gri ve toprak renkleri de birbirine yakın olan renkler arasında yer almaktadır. Bu sebeple gayet hoş bir uyum sağlamakta monokrom etkisi yaratmanızı sağlamaktadır. Koyu gri diğer pastel renklerle de aynı etkiyi verebilir. Mühim olan renklerin uyumunu doğru şekilde yakalayabilmektir.

Açık Gri ve Beyaz

monokrom-etkisi
Monokrom Etkisi

Açık gri ve beyaz dekorasyona aydınlık bir hava katarken monokrom etkisi yaratmaya da yardımcı olacaktır. Zira renkler birbirine yakın olması sebebi ile ufak yansımalar oluşturabilmektedir. Bu yansımalar ise kullandığınız eşyalara göre nostaljik veya tamamen modern bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Mutfaklarınızda gri duvar boyaları ve beyaz dolaplar alanın geniş görünmesine de yardımcı olacaktır.

Koyu Kahve ve Boz Kahve

Koyu kahverengi ve krem alt tonları monokrom (monochrome) yaratmanıza yardımcı olabilir. Bunu yemek masalarında kullanabileceğiniz gibi salonlarınızda da gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Eğer ortamın biraz karanlık olduğunu düşünüyorsanız dekoratif aydınlatmalardan destek alabilirsiniz.

Yemek masalarında sıcak ve nostaljik bir görünüm kazandırabilir. Romantizm etkisi ile de gün yüzüne çıkan bir yemek masası dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Monokrom yaratmak adına aynı rengin birbirine yakın tonlarını tercih etmeniz yeterli olabilir. Bu durum genel anlamda her renk için geçerlidir.

Renk cümbüşlerinin içerisinde karasızlık yaşıyorsanız duvar boyası renkleri nelerdir yazısını inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir