UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Boya Renkleri
  4. »
  5. Merdiven ve Tırabzanlar Nasıl Boyanır?

Merdiven ve Tırabzanlar Nasıl Boyanır?

Editör Editör -
51 0
merdiven-ve-tirabzan

Merdiven ve tırabzanları boyama öncesinde zeminin uygun olmasını sağlamalı ve dağınıklıklardan kurtulmalısınız.

Üstelik yenilikler istiyorsanız farklı renk tonlarını da seçebilirsiniz. Bunun için tek tek izlenmesi gereken adımlar söz konusu olmaktadır.

Alan Açın

Merdiven ve tırabzanları boyama işlemi öncesinde alanı açmak ve etrafta mevcut olan eşyaları kaldırmak ilk adım olmalıdır. Zira boyanın damlaması ve etrafa bulaşması söz konusu olabilmektedir. Kaldıramadığınız eşyalar ve zemin için ise mobilya örtülerinden yardım alabilirsiniz. Bu sayede işlem sonrasında zahmetten kurtulmuş olursunuz.

Görünen Çivilere Dikkat

Merdiven ve tırabzanları boyama işleminden önce görünen çivilerin olup olmadığını kontrol edin. Eğer çivi varsa bir çekiçten yardım alabilir ve çiviyi biraz daha içe doğru çakabilirsiniz. Eğer yüzeyde pürüzler söz konusu ise zımparalama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Boş alanları doldurmak için ise ahşap dolgusu kullanımına özen göstermelisiniz.

Vernik Üzerine Boyama Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Merdiven ve tırabzanları boyama öncesinde alanın vernikli olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Eğer vernik varsa boya tutmayacak ve bozulmalar meydana gelecektir.

Vernikli alanları boyamadan önce boya uygulanacak alana tamamen zımpara işlemi uygulamalısınız.

Toz Almadan Boya Yapmayın

Eğer merdiven ve tırabzanlarda toz varsa üstüne boya uygulandığında pürüzlü bir görünüm oluşacaktır. Boyanın pürüzsüz olması adına boya işlemine başlamadan önce toz almayı muhakkak gerçekleştirin.

Astarla Başlayın

Boyama işlemi öncesinde zeminlere astar uygulamak daima boyanın kalıcılığını artıran bir eylem olarak öne çıkmaktadır. Üstelik astar boyanın rengini tam anlamı ile elde etmenize de yardımcı olacaktır. Boyanın da daha iyi bir şekilde tutunmasını sağlar.

İşleme Yukarıdan Başlayın

Merdiven ve tırabzanları boyama işlemini muhakkak yukarıdan aşağı doğru olacak şekilde gerçekleştirin. Boyamada kullanacağınız fırçaları doğru seçin. Fırçalarınızın ahşap damarlar arasına girecek şekilde aşağı yönde uygulayın. Boya vurmadan önce astarın kurumuş olduğundan emin olun.

İkinci Katı Uygulamadan Kurumasını Bekleyin

merdiven-ve-tirabzan
merdiven ve tırabzan

Merdivenleri ve aynı zamanda tırabzanları boyarken hatta diğer tüm boyama işlemlerinde ikinci katı uygulamadan önce ilk katın kuruması beklenmelidir. Aksi takdirde fırça darbeleri çok daha belirgin hale gelebilir ve boyada toplanmalar söz konusu olacaktır.

Merdiven ve Tırabzan Rengi Farklıysa Ne Yapmalı

Merdiven ve tırabzanları boyama işleminde renklerin farklı mı yoksa aynı mı olacağına karar vermeli ve bu doğrultuda işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Eğer farklı renkler tercih edecekseniz her bir alanı tek tek boyamalı ve buralar kurudukça boyama işlemlerinize devam etmelisiniz.

Kurumadan boya yapıldığı takdirde bulaşmalar can sıkıcı olabilir ve birbirine boyaların karışması söz konusu olabilmektedir.

Maskeleme Bandı Kullanmaktan Çekinmeyin

Tırabzan ve merdiven birleşimlerinde çok daha dikkatli olmak gerekebilir. Boyama işlemi esnasında maskeleme kağıdı ya da maskeleme bandı birleşimlerin kusursuz şekilde boyanmasını sağlayabilir.

Mekan içi dizayn için farklı tarzlar denemek isterseniz fayansları da boyayabilirsiniz. Hatta bunun için bir yazımız da bulunmaktadır: Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir