UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon Fikirleri
  4. »
  5. Evi Aydınlık Gösteren Boya Rengi Tercihi

Evi Aydınlık Gösteren Boya Rengi Tercihi

Editör Editör -
106 0
evi-aydinlik-gosteren-boya-rengi

Ev dekorasyonunda tercih edilen evi aydınlık gösteren boya rengi önemlidir. Renkler duygu ve düşüncenin tercümanıdır. Renklerin insan psikolojisini etkilediği bilimsel deneyler sonunda kanıtlanmıştır. Bu nedenle iç cephe veya dış cephe boya işlerinde renk tercihinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Boyaya başlamadan önce konusunda doğru karar vermek gerekir.

Evin rengini değiştirmeye karar veren kişiler öncelikle daha fazla boya harcayacağını bilmelidir. Boya kapatma işlemi daha zahmetlidir ve maliyeti fazladır. Bu konuda öncelikle uzman bir boyacıya danışmak gerekir. Boya almadan önce evi aydınlık gösteren boya rengi konusunda doğru karar vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

Evi Boyamadan Önce Renk Tercihi Yapılmalıdır

İç cephe boya renkleri arasında açık renk tercih edilmelidir. Koyu renkler evin içini kapalı gösterir ve gözü daha fazla yorar. Her rengin bir anlamı vardır ve insan ruhunda etki oluşturur. Beyaz renk saflığın ve temizliğin sembolüdür. Evin içini beyaza boyadığınız zaman evin içi aydınlık olur ancak göz daha fazla yorulur. Beyaz ışığı çeker ve daha parlaktır.

Sarı ve turuncu renkler psikoloji üzerinde olumsuz etki oluşturur. Özellikle turuncu ve koyu sarı renkler insan ruhunu daraltır. Bej, kirli beyaz, açık gri evi aydınlık gösteren boya rengi evin içini aydınlık gösterir ve süt beyaz gibi göz yormaz. Kiri belli etmediği için estetik görünümünü uzun süre koruyabilir. Açık renk tercihi yapılırken ev içerisindeki halı, mobilya ve perde rengi göz önüne alınmalı ve uyumlu renkler tercih edilmelidir.

Lila, gözü yormayan ve gözü rahatlatan bir renktir. Evin içerisini boğmayan açık lila rahatlık verir. Koyu renkler evin içini daha karanlık gösterir ve ruhen sıkıntı verir.

Evi Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

evi-aydinlik-gosteren-boya-rengi
Evi aydınlık gösteren boya rengi

İç dekorasyon işlemlerinde tek renk tercihi yapılabilir. Tek rengin yanı sıra ayrıca her bir oda için farklı renk tercihi yapılabilir. Mutfak için fayans rengi ile uyumlu açık renk tercih edilebilir. Çocuk odası için ve yatak odası için açık pembe renk yatak odası takımı ve çocuk odası takımı ile uyumlu olacak şekilde tercih edilebilir.

Salon ve oturma odası da yine kirli beyaz, bej, açık gri, açık yeşil renge boyanabilir. Kahverengi, siyah, turuncu, lacivert ve koyu kırmızı renkler iç dekor için uygun değildir. Bu renklerin tonları da evin içerisini karanlık gösterir. Evi aydınlık gösteren boya rengi ruhsal anlamda rahatlık verir.

Evin İçerisi İçin En Uygun Renk Hangisidir?

İç dekorasyonda dikkat edilmesi gereken konu doğru renk tonunun tercih edilmesidir. Mavi zemin üzerine beyaz renk vurulduğu zaman renk kapatmaz. Bu durumda iki veya üç kat boya vurulması gerekir. Bu durumda maliyet artar ve boyama süresi artar.

Mevcut boya ile uyumlu güzel bir renk tonu seçmek boyacının işini kolaylaştırır ve daha kolay kapatır. Renk tercihi yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus hali hazırda bulunan renktir. Evi aydınlık gösteren boya rengi tercihinde önceki rengin kapatılması önemlidir. Kapatacak tonlar tercih etmek maliyet ve zaman açısından avantaj oluşturacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir