UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon Fikirleri
  4. »
  5. Mutfak Dolabı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mutfak Dolabı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Editör Editör -
50 0
mutfak-dolabi-boyama

Ev dekorasyonunda mutfak dolabı boyama evi yenileyen ve evin değerini artıran bir konudur. Ev satın almak isteyen bayanlar için mutfak önemlidir. Özellikle mutfak dolabının yeni olması ve gösterişli olması önemlidir.

Eski model bir mutfak dolabının profesyonel bir şekilde boyanması durumunda mutfak yenilenir. Dolabın görsel açıdan şık ve estetik durması dolabın değerini artırmaktadır. İki renkli veya tek renkli mutfak dolabı boyama ile mutfak dolapları çok daha güzel görünecektir. Bu boyama işlemi sonrası dolap eskisi gibi silinebilir. Silme işlemi esnasında boya dökülmez ve görsel özelliğini kaybetmez.

Mutfak Dolabı Hangi Renge Boyanmalıdır?

mutfak-dolabi-boyama
mutfak dolabı boyama

Mutfak dekorasyonunda değişiklik yapmak isteyenler için mutfak dolabı boyama işlemi ilk sırada yer alan konulardan biridir. Bu işlemde ilk aşamada renk tercihinin doğru yapılması gerekir. Mutfakla uyumsuz olan renkler dolabın görsel özelliğini bozacaktır. Bu nedenle tercih edilen mutfak dolabı boyama renginin uyumlu olması önemlidir.

Mutfaktaki tezgah rengi, tezgah arası fayansın rengi, mutfağın duvar rengi, duvar yapısı ve zemin yapısı dolap rengi ile uyumlu olması gerekir. Koyu renklerin hakim olduğu bir mutfakta açık renkli bir dolap güzel görünmez. Hakim olan rengin tonlarını tercih ederek özel bir dolap rengi belirlenmelidir. Renk tonunun doğru bir şekilde belirlenmesi durumunda ortaya bir şaheser çıkacaktır ve dolap çok daha güzel bir görüntüye sahip olacaktır.

Mutfak Dolabı Hangi Boya İle Boyanmalıdır?

Dolaplar genellikle ahşaptır ve boyalıdır. Bazı eski model dolaplar ise verniklidir. Boyama işlemi öncesinde dikkat etmeniz gereken konu ahşap boyasını tercih etmektir. Mutfak dolabı boyama yapılacak yüzeyin parlak olmaması veya vernikli olmaması gerekiyor.

Sunta veya diğer ahşap ürünleri ile uyum sağlayacak özel boyalar tercih edilmelidir. Bu boyalar daha uzun ömürlü olur ve daha estetik bir görünüme sahip olur.

Mutfak Dolabı Boyama İşlemi

mutfak-dolabi-boyama

İlk aşamada zımpara atılmalıdır. Çatlak, kırık veya çökük yerler tamir edilmeli ve özel macun ile doldurulmalıdır. Daha sonra güzelce zımpara yapılmalıdır. Zımpara işleminin kaliteli olması boyanın kaliteli olmasında etkili rol oynar. Zeminin düz olması ve pürüzsüz olması gerekmektedir.

Zımpara sonrası boyama işlemine geçilebilir. Ancak boyama işlemi öncesi dolap tokmakları çıkarılmalıdır. Ayrıca boyanmaması gereken yerler bant ile kapatılmalıdır. Dolabın altına da zemini boyadan koruyacak kağıt veya kumaş türü koruyucu serilmelidir. Mutfak dolabı boyama işlemi yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır. Boyanın yanlış yerlere bulaşması durumunda kurumadan silinmelidir.

Mutfak Dolabı Hangi Yöntemle Boyanmalıdır?

Fırça veya rulo ile boyama işlemi bu kategoride tercih edilebilir. Boyama işleminde rulo alan boyamada kullanışlıdır ancak köşe ve boşlukların boyanmasında fırça kullanışlıdır. Sanayi tipi sprey boyama yönteminin ev ortamında uygulanması zordur. Ahşap boyamada tiner hazır bulundurulmalıdır. El temizliğinde veya bulaşmaması gereken yerlerin temizliğinde tiner kullanılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir