UstaBoya.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dekorasyon Fikirleri
  4. »
  5. Karanlık Bir Alan Nasıl Aydınlık Gösterilir?

Karanlık Bir Alan Nasıl Aydınlık Gösterilir?

Editör Editör -
47 0
karanlik-bir-alan-nasil-aydinlik-gosterilir

Ortamı aydınlatmak adına ne yapacağınızı düşünüyor ve ‘karanlık bir alan nasıl aydınlık gösterilir’ sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Yaşam alanlarınız güneş almıyor olabilir. Bu sebeple de ortam karanlık oluyor ve bundan rahatsız oluyor olabilirsiniz. Renklerin doğru kullanımı en karanlık ortamları dahi aydınlatmanıza imkan sunar.

Karanlık kasvetli bir görünüm sağlaması nedeniyle mümkün olduğunca tercih edilmez. Zira aydınlık her zaman içinizi ferahlatır ve huzur verir. Basık tavanlı alanlar çok daha karanlık görünebilmektedir. Küçük pencereler ise ışığın alana yayılmasını önleyecek ve kasvetli bir görünüm oluşturacaktır. Yaşam alanlarınızı daha aydınlık göstermek için dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Soğuk Renkler Kullanmaktan Çekinmeyin

Odalarınızın dar ve karanlık olduğunu düşünüyor hem aydınlatmak hem da daha geniş göstermek istiyorsanız soğuk renkler size yardımcı olabilir. Bunun için tercih edeceğiniz soğuk tonlar mavi veya gri alt tonlu olursa daha aydınlık ortam elde etme imkanı sunacaktır.

Parlak Gün Işığı Renkleri Fayda Sağlayabilir

Karanlık bir alan nasıl aydınlık gösterilir? Ortamın aydınlık ve sıcak bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız turuncuya kaçan parlak tonları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Parlaklık burada oldukça önemlidir zira karanlık bir odaya aydınlık kazandırır. Mobilya tonlarınız da açık renk olursa bu görünümü yakalayabilirsiniz. Koyu renkli mobilyalar alanın dar görünmesine neden olacak aydınlık bir ortam elde edeyim derken ortamın havasını bozacaktır.

Tavanlarda Soluk Renkler Kullanın

Karanlık bir alanı aydınlık göstermek için tavan boyalarınızda soluk renkler tercih etmek her zaman en mantıklı olanıdır. Zira bu yöntem basık tavanların görünümünü de ortadan kaldıracak ve ferah bir hava katacaktır.

Genel anlamda beyaz renk tercih ediliyor olsa da yeşilin soğuk tonları ve altın renklerinin açık tonları tercih edilebilir. Dekorasyona uygun tavan boyası rengini belirleyebilirsiniz.

Işığı Yansıtın

karanlik-bir-alan-nasil-aydinlik-gosterilir
karanlık bir alan nasıl aydınlık gösterilir

Duvar boyası seçiminde usta boyacılardan yardım alabilirsiniz. Bu konuda bilgili birinden yardım almak daha doğru tercih yapmanızı sağlayacak ve alanın aydınlık görünmesine yardımcı olacaktır. Parlak boyalar ışığı ortama daha rahat bir şekilde yansıtacak ve harika dekorasyonlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Aydınlık Bir Ortam İçin Ayrıntılara Dikkat Edin

karanlık bir alan nasıl aydınlık gösterilir öğrenmek için en ufak detayları dahi gözden kaçırmamanız önemlidir. Her ne kadar sütun ve süpürgelikler önemsiz gibi görünüyor olsa da büyük değişimler yapabilmek adına bu alanları göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Pencere pervazları da aynı öneme sahiptir. Alan için seçmiş olduğunuz renge uygun kontrast sağladığınız taktirde odaya hem alışa gelmiş görüntünün dışında bir hava katacak hem de aydınlık görünmesi için gerekli koşulları sağlayacaktır.

Karanlık Bir Alan Nasıl Aydınlık Gösterilir? |Mobilya ve Aksesuar Seçimi

Her ne yaparsanız yapın odanın bazı kısımları karanlık kalıyor olabilir. Boyama işleminden sonra bu alanların daha aydınlık görünmesi adına ışıklar koyabilir ve hatta aynalardan yardım alabilirsiniz.

Karanlığı açmak için açık tonları kullanırken diğer bir yandan koyu tonlardan vazgeçemiyor musunuz? İşte tam da size göre bir renk var: Açık Gri Duvar Boyası ve Özellikleri

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir