UstaBoya.net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dekorasyon Fikirleri
 4. »
 5. Halı Örtüsü ve Modelleri

Halı Örtüsü ve Modelleri

Boya Ustası Boya Ustası -
56 0
https://www.haliortuleri.com/image/cache/catalog/Resimler/HAL%C4%B0ORTUSU215-750x667.jpg

Halı örtüsü, yumuşak olan kumaşlardan yapılan halıların üstüne serilir. Kirlenince yıkanması kolay olmayan halıların üstüne serilen bu örtü sayesinde kirler halıya geçmez sık sık yıkanmak zorunda kalmadan sadece yıkaması kolay olan üsteki örtüyü yıkarsınız. Halılarınız rengi gittiyse de bu iyi bir çözüm olabilir yeni halı almak gibi bir dertten kurtulmuş olursunuz ayrıca istediğiniz desen ve renkten de alabileceğiniz için farklı bir hava katmak istediğiniz evinize de alabilirsiniz.

Halı Örtüsü Modelleri

Halı örtülerinin farklı boyutlarda modelleri vardır. Bu modelleri şu şekildeki açıklamak mümkündür:

 • En sık kullanılan 4 metrekare olan modellerinin yanında 6, 8 ve 10 metrekare olan modelleri de mevcuttur,
 • Koridor için tasarlanan yolluk şeklinde olan modeller
 • Çocuk odası için olan çocuklar için uygun tasarım ve desenlere sahip olan modeller,
 • Mutfak ve salonlar için uygun desen ve tasarımlı modeller,
 • Dijital baskı ile renklenen halıların üzerine dilenen desenlerin basıldığı modeller mevcuttur. Bu modellerde istenilen desen ve tarzda halılar yapmak mümkün olmaktadır. Floral baskılı, slogan yazılı, egzotik desenli veya vahşi desenlere sahip olabilir.
 • Çoğu satış noktası kişiye özel modellerde ve desenlerde üretim yapmaktadır.
 • Lastikli veya lastiksiz modelleri de vardır,
 • Kaymaz tabanlar halı örtüsüne sahip oldukları için kayması gibi bir soruna sahip değildir.
 • Sıvı geçirmeyen modelleri halıya sızı geçişini engeller.

Halı Örtülerinin Kumaş Çeşitleri

Halı örtüsünün kullanışını, amacını ve avantajlarını değiştirerek modellerini değiştiren önemli bir konu olan kullanılan kumaş çeşitleridir. Bu çeşitleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Welsoft Kumaş: Halı örtüsünde en sık kullanılan kumaş çeşididir. Oldukça sıcak tutan bir kumaştır. Alev almayan, antibakteriyel, çekme ve eneme yapmayan özellikleri ile tercih sebebidir. Çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabilir.
 • Ultrasoft Kumaş: Ultrasoft kumaşlar %100 polyester yapıdadır. Örme tekniği ile yapılan kumaş makinede yıkanma özeliğin sahiptir ayrıca çabuk kururlar. Kullanımı kolay, esneme ve çekme yapmaz. Alerjik özellik göstermezler, çekme ve esneme yapmazlar.
 • Kadife Kumaş: Sıcak tutması ve mat yenginin verdiği estetik görüntüden dolayı tercih edilir. Tüylenme ve toplanma yapmazlar. Çamaşır makinelerinde 30 derecede kolaylıkla yıkanması mümkündür.

Lastikli Halı Örtüsü

https://www.haliortuleri.com/image/cache/catalog/Resimler/HAL%C4%B0ORTUSU215-750x667.jpg

Halıları dış etkilerden korumak adına halının üstüne serilen halı örtü modellerinde biri de lastikli halı örtüleridir. Lastikli halı örtülerinin halıya tutunup toplanma ve kayma olmaması için dört kenar ucunda da lastik mevcuttur. Ayrıca üreticiye bağlı olarak ekstra alt kısmında da lastikler vardır.

Lastikli halı örtülerinin lastiksiz olan modellerinden kullanım pratikliği dışında farklı özellikleri yoktur. O yüzden lastikli veya lastiksiz halı modellerinin sağladığı yararlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Lastikli halı örtülerini halıya geçirmek sadece birkaç dakikanızı alır,
 • Lastikli halı örtülerini kumaşına uygun olarak yıkamak için çıkarmak da sadece birkaç dakikanızı alır,
 • Halılara göre daha pratik ve kolay bir temizleme imkanı sunar,
 • Kaymaz, yanmaz ve leke tutmayan modelleri ile kullanışlı kullanım sunar,
 • Altındaki halının ve benzeri yere serilen parçanın az yıkanmasından ve güneş gibi faktörlere maruz kalma süresi azalacağından halı veya altındaki parçanın yıpranma ve eskime süresi uzar.
 • Bakteri, parazit, partikül ve mikrop oluşumunu engelleyen antibakteriyel yapılı modelleri sayesinde hijyenik bir ortam sağlar.

Bu ve benzeri avantajlarından dolayı alım sayısı yükselişte olan halı örtülerinin alanlar tarafından beğenilen büyük avantajlarından biri de halı almak yerine daha ucuz ve pratik olması. Örneğin halınızın rengi soldu yıprandı onun halı almak yerine daha ucuza ve istediğiniz model ve desende halı örtüsü alabilirsiniz veya yeni eve taşındınız yeni evinizin koltuğuna, perdesine uyumlu halınız yok ama diğer halının da boşa gitmesini istemiyorsunuz hemen istediğiniz renk, desen ve modeldeki halı örtünüzü üretici bir markadan sipariş veriyorsunuz böylece daha ucuza ve pratik kullanımı olan halı örtülerine kavuşmuş olursunuz.

Lastikli halı örtüleri kumaşları welsoft, Ultrasoft, kadife olmak üzere 3 farklı türde olabilmektedir.

Lastikli Halı Örtüsü Nasıl Takılır?

Lastikli halı örtüsünün bir ucunu halının üstüne geçiriyoruz, daha sonra diğer uç kısmını halıya geçiriyoruz. Lastikli halı örtüsü dört tarafı lastikli olduğu için esnek bir yapıya sahiptir bu yüzden halınıza geçirmeniz epey kolaydır.

Lastikli Halı Örtüsünün Kaymaması için Ne Yapılmalı?

Lastikli halı örtülerinin arkasında kaymayı engellemek için ekstra iki lastik bulunmaktadır. Bu ekstra lastikler halının sabit kalmasını, toplanma ve kayma yapmasını engeller.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir